توجه! : با استفاده از تماس تلفنی ،پیامک (sms) و پیام رسان ایتا یا تلگرام با شماره 09364549266 می توانید با ما در ارتباط باشید کانال آموزشی تلگرام

راه ها و چگونگی شناخت استعداد فردی

راه ها و چگونگی شناخت استعداد فردی

استعداد چیست؟

استعداد به زبان ساده: توانایی طبیعی برای خوب بودن در چیزی است .وقتی گفته میشود شما آدم با استعدادی هستین؛ در واقع دیگران سعی دارند بگویند شما با سرعت بیشتر و تلاش کمتر می توانید در کاری موفق بشوید مانند مثال سرعتی که در فوتبال بهتر میشوید استعداد شماست.

استعداد مجموعه ای از شایستگی هاست که در حال توسعه و به کار گیری،به فرد این امکان را می دهد تا نقشی خاص را به نحو عالی اجرا کند‌.

دکتر اریکسون، روانشناس شناختی در دانشگاه ایالتی فلوریدا بر این باور است که تمرین و تلاش باید در مرکز توجه باشد وی معتقد است که در دراز مدت کسانی غالب می آیند که بیشتر تمرین می کنند نه کسانی که هوش یا استعداد دیگر برخوردارند.

مسئله ای که ما میخواهیم به آن بپردازیم هر دوی این دو امر مهم است استعداد و تلاش.تلاش مهمتر است یا استعداد؟ شما فکر می کنید کدامیک از این دو می تواند حیاتی تر باشد؟کدامیک می تواند در موفقیت و سرنوشت ما تاثیر گذارتر باشد؟

تلاش ما همواره باید در جهت استعداد های ما باشد چرا که هم حرکت در مسیر را برای ما راحت میکند و هم موجب میشود سریع تر و بدون خستگی به مقصد برسیم.مدیریت صحیح استعداد یکی از عوامل تعیین کننده موفقیت سازمانی محسوب میشود‌.

پراپ تریدینگ (پراپ فرم ایرانی) با ستارگان ترید

جهت  دریافت آموزش های رایگان بازار های مالی  عضو کانال هوش فعال شوید لینک عضویت در کانال پیام رسان ایتا لینک عضویت در کانال تلگرام

استعداد باید به الگو های تکرار شونده ی فکر ،احساس رفتار یک فرد اشاره داشته باشد که می تواند به طور مولد به کار رود.

مجموعه توانایی های یک فرد شامل استعداد های ذاتی،مهارت ها ،دانش،تجربه ،هوش ،قضاوت ،نگرش است که شخصیت و محرک این شامل توانایی او برای رشد و یادگیری است مسئله ای که وجود دارد این است که اگر ما در زمان مناسب استعداد خود را کشف نکنیم و در راستای آن گام برداریم چه پیامد هایی را برای ما به دنبال خواهد داشت ؟در صورت عدم تناسب شغل با استعداد  چیزی جز سرخوردگی،ناامیدی ،دلسردی و.. برای ما در پی نخواهد داشت.

به همین جهت روان شناسان به چاره اندیشی  این مسئله پرداختند و تست های استانداردی را طراحی کردند که ما با استفاده از آن ها می توانیم راحت تر و سریع تر با شایستگی های خود آشنایی پیدا کرده و در جهت درست خودمان قرار بگیریم .

1)تست استعداد یابی هالند

2) تست شخصیت شناسی mbti برای استعداد یابی نوجوانان

3)تست شخصیت شناسی نئو برای استعداد سنجی

4)تست هوش چندگانه گاردنر برای استعداد سنجی

 

 

تست استعداد یابی هالند

استعدادیابی هالند تستی هست که توسط روانشناس مطرح آمریکایی جان هالند ارائه شد و صرفا به دنبال کشف اشتیاق ذاتی افراد به انواع مشاغل است اگر شما در خانه نوجوانی دارید که به دنبال کشف استعداد او هستین این تست میتواند به شما و فرزندتان کمک کند. این تست برای افراد بالای ۱۲ سال مناسب است

تست استعداد یابی گاردنر

گاردنر هوش رو به ۸ نوع تقسیم بندی میکند و معتقد است که هرکدام از این هوش ها میتونه مناسب  یک رشته تحصیلی خاص باشه

هوش منطقی

هوش ریاضی

هوش   زبانی

هوش موسیقیایی

هوش بدنی

هوش فضایی

هوش طبیعی

هوش بینافردی

هوش درون فردی

 

 

تست نئو

این تست برای نوجوانان خیلی می تواند کاربردی باشد و کمک شایانی به استعدادیابی آن ها بکند این تست ۲۴۰ سوال دارد که در زمینه های عاطفی و اجتماعی و شغلی ..فرد را بررسی میکند.

 

تست استعدادیابی جانسون اوکانر

در این تست ۱۲ نوع استعداد را در افراد از همدیگر تفکیک میکند که شامل

کار با انگشتان

تجسم فضایی

درک ساختار ها

موسیقی

تشخیص صدا

ایده پردازی

تشخیص

تفکیک رنگ

استدلال و تحلیل

کارکردن با اعداد

سیلوگرام

حافظه طراحی

استقرایی

آینده نگری

خواندن سریع

جدای از این تست ها شما میتوانید کتاب هایی که به کشف استعداد شما کمک می کند را فراهم کرده و از راهکار های آن ها نهایت استفاده را ببرید مانند مثال  کتاب :5 نقطه قوت خود را بشناسید از تام راث

شما و عزیزانتان می توانید با اعتماد کردن به تست های استانداردی که در دسترس هست از توانایی های شناختی خود به اندازه ی کافی آگاهی به دست آورده و مسیر زندگی خود و عزیزانتان را هموار کنید.

 

با تشکر از همراهی شما

فاطمه اجارستاقی

درباره این مطلب نظر دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات زیرا حتما ببینید ...

متاسفانه موردی یافت نشد ...